Francouzský jazyk

BONJOUR!

Francouzštinu si studenti mohou zvolit už v tercii jako další cizí jazyk, tedy na začátečnické úrovni, a pokračovat dalších 5 let.

Výuka probíhá komunikativní zábavnou formou za použití francouzských výukových metod a autentických doplňujících materiálů. Studenti jsou průběžně připravováni ke složení mezinárodní zkoušky DELF (Diplôme d'études en langue française) a maturity dle úrovní SERRJ. Především se ale každý student s dalším cizím jazykem seznámí a naučí se jednoduše komunikovat v základních komunikačních situacích.

MERCI ET À BIENTÔT!

Ivana Šlemrová

Proč se učit francouzsky?

Francouzština je:

Jazyk, kterým se mluví po celém světě

• Francouzsky mluví více než 200 miliónů lidí na pěti světadílech. Francouzština je po angličtině nejvíce vyučovaný cizí jazyk.

Jazyk, který pomáhá najít si práci

• Znalost francouzštiny a angličtiny je trumf, který znásobí vaše šance na trhu práce. Francie je jednou z největších obchodní mocností světa a je tedy významným hospodářským partnerem.

Jazyk a kultura

• Francouzština je mezinárodním jazykem kuchyně, módy, divadla, výtvarného umění, filmu, tance a architektury. Umět francouzsky znamená možnost číst slavná díla francouzské a frankofonní literatury, sledovat filmy a poslouchat písně v originálu. Francouzština je jazykem Victora Huga, Molièra, Edith Piaf, Alaina Delona, Audrey Tautou nebo Zinedina Zidana.

Jazyk na cesty

• Francie je díky 80 miliónům turistů ročně nejnavštěvovanější zemí na světě. Se základními znalostmi francouzštiny je mnohem příjemnější a snazší poznat Paříž a jednotlivé francouzské regiony, porozumět kultuře, mentalitě a francouzskému způsobu života. Francouzština je také velmi užitečná při cestování po Africe, Švýcarsku, Kanadě, Monaku…

Jazyk pro studium na francouzských univerzitách

• Znalost francouzštiny umožňuje studovat na věhlasných francouzských univerzitách a technických vysokých školách, které se řadí mezi nejlepší vysokoškolské vzdělávací instituce v Evropě a ve světě. Studenti, kteří ovládají francouzštinu, mohou získat stipendium francouzské vlády na postgraduální studium ve Francii ve všech dostupných oborech a získat tak mezinárodně uznávaný diplom.

Jazyk mezinárodních vztahů

• Francouzština je zároveň pracovním i oficiálním jazykem OSN, Evropské unie, UNESCO, NATO, Mezinárodního olympijského výboru, Červeného kříže a mnohých mezinárodních právních institucí. Francouzština je také jazykem tří měst, v nichž sídlí evropské instituce: Štrasburku, Bruselu a Lucemburku.

Jazyk, který otevírá dveře do světa

• Znalost francouzštiny umožňuje komunikaci s frankofonními lidmi na všech kontinentech a díky velkým mezinárodním mediálním stanicím, které vysílají ve francouzském jazyce (TV5, France 24, Radio France Internationale), pak nabízí možnost být vždy dobře informován.

Jazyk, který se příjemně studuje

• Francouzština je jazyk, který se snadno učí. Francouzské učebnice jsou velice zábavné. Velmi rychle lze dosáhnout úrovně, která vám umožní ve francouzštině komunikovat.

Jazyk, který vám usnadní studium dalších jazyků

• Znalost francouzštiny usnadňuje studium dalších jazyků, především románských (španělštiny, italštiny, portugalštiny nebo rumunštiny), neboť zhruba polovina dnešní anglické slovní zásoby pochází z francouzštiny.

Jazyk lásky a rozumu

• Učit se francouzsky představuje především radost ze studia krásného, bohatého a libozvučného jazyka, který je často nazývám jazykem lásky. Francouzština je také jazykem analytickým, který utváří a rozvíjí kritické myšlení, což je velice užitečné při debatách a vyjednáváních.

Výuka francouzštiny

Nižší gymnázium (tercie a kvarta)

Francouzština je vyučována jako další cizí jazyk s dotací 3 hodin týdně od tercie na začátečnické úrovni.

učebnice:

Le français ENTRE NOUS plus 1, 2, francouzština pro základní školy a víceletá gymnázia, nakladatelství Fraus 2019

pracovní sešit 3v1

Vyšší gymnázium (kvinta – oktáva)

Francouzština je vyučována jako další cizí jazyk s dotací 3 hodin týdně v návaznosti  na předchozí dva roky na nižším gymnáziu.

učebnice a pracovní sešity:

ECHO JUNIOR A2, méthode de français,nakladatelství CLE INTERNATIONAL

C'EST PARTI !, méthode de français,nakladatelství DRACO

V obou případech je výuka doplněna autentickými materiály, tj. novinovými texty, písněmi, fotografiemi, obrazovými i zvukovými záznamy a aktualitami z frankofonního světa z internetu. Jsou navštěvovány frankofonní akce (Kino 35, výstavy, besedy). Pořádány jsou zájezdy do frankofonních zemí.

K výuce jsou používány jazykové učebny vybavené PC projektory nebo Smart tabulemi.

Studenti se mohou zúčastnit soutěží vyhlašovaných Francouzským institutem v Praze, olympiády ve francouzském jazyce, složit maturitu nebo mezinárodní DELF dle úrovní SERRJ.

Studenti mají možnost ročních studijních pobytů na francouzských lyceích nebo tříletých studií českých sekcí ve Francii (Nîmes, Dijon), zakončených maturitou. http://www.ifp.cz/Sections-tcheques-en-France-Dijon

Studentům je ve škole k dispozici knihovna frankofonní literatury různé úrovně včetně časopisů i novin.

Bližší informace k výuce lze nalézt v ŠVP francouzštiny.

Vyučujícím je Mgr. Ivana Šlemrová, Filozofická fakulta ZČU v Plzni, stáže ve Francii a Belgii.