Oslavy 35. výročí Sametové revoluce
V pátek 15. listopadu jsme si na Gymnáziu Ostrov připomněli 35. výročí Sametové revoluce. Vše začalo už ráno, kdy při průchodu koridorem až mrazilo ze známé velkoformátové fotografie kordonů těžkooděnců na Národní třídě. Stísněnou atmosféru velice autenticky dokreslilo hlášení vyzývající k rozpuštění demonstrace. Dále byly v přízemí jedné z budov promítány fotografie z revolučních událostí v Karlových Varech a okolí. Žáci kvint a prvních ročníků navštívili besedu s pamětníkem v městské knihovně.
První tři hodiny probíhaly dle běžného rozvrhu a od čtvrté vyučovací hodiny bylo připraveno mnoho aktivit týkajících se právě listopadových událostí roku 1989. Pedagogové jednotlivých předmětů připravili aktivity tak, aby propojili daný předmět nějakým způsobem s daným tématem, a tak se žáci zdaleka nevěnovali pouze historii, ale také zeměpisu, biologii, chemii, fyzice, matematice, českému a anglickému jazyku a v neposlední řadě také výchovám hudební a výtvarné. Velkou část studentů zaujala přednáška pana Jiřího Kotka. Ten žákům přiblížil, jak probíhaly revoluční dny roku 1989 v našem regionu. Žáci, kteří se rádi hýbou si vybrali aktivitu Spartakiáda, během které se seznámili s nejmasovější tělovýchovnou akcí komunistického režimu, která měla nechat zapomenout sokolské slety. Kreativní žáci si zvolili malování transparentů a vyzkoušeli si domácí ruční práce jako šití a háčkování. Většina aktivit byla zaměřena na poznávání a objevování. Žáci se seznámili s dobovými předměty, skládali komiks a poznávali tváře známých osobností zapojených do revoluce.
Velký prostor byl věnován také hudbě a kultuře, která byla v době normalizace rozdělena na oficiální a undergroundovou. Celý projektový den byl zakončen zpěvem písní revoluce, které zazpíval pěvecký sbor gymnázia. Atmosféru dokreslila autentická přehlídka módy konce 80. let. Na úplný závěr se žáci gymnázia sešli před školou s vyrobenými transparenty, zapálili svíčky a zazněla československá státní hymna.
Všem účastněným kolegyním a kolegům bych rád poděkoval za velmi důstojný a povedený školní den, který připomněl dodnes tak důležité společenské změny roku 1989. Naši žáci si uvědomili, že svoboda a demokracie není samozřejmá a mělo by se o ni pečovat.
Ing. Miroslav Očenášek, ředitel školy