Exkurze do Polska - říjen 2024

Exkurze do Osvětimi a Krakova

Ve dnech 2. až 4. října vyjela část našich studentů pod vedením páně profesorů Machka, Fialy a Hechta na poznávací exkurzi do Polska, přesněji do města Krakova, solných dolů ve Věličce a na místa, kde se nacházel vyhlazovací tábor v Osvětimi.

Dojmy z této akce sepsal jeden z účastníků, student Tomáš Garčala. Zde je jeho text.

Po asi jedenácti hodinách cesty autobusem z Ostrova do Krakova jsme rovnou šli do Fabriky Oskara Schindlera. Tam jsme byli poučeni o historii a osudu Židů za 2. světové války a činech Oskara Schindlera, které se staly inspirací pro slavný film Schindlerův seznam. Následně jsme byli ubytováni na hostelu. Po přidělení pokojů a odložení zavazadel jsme se vydali do centra Krakova. Zde jsme se stali svědky krás polské metropole v rouchu tmy, protrhané září různých cedulí a lamp. Následný den jsme navštívili solné doly ve městě Vělička. Jen „malá“ část dolů byla přístupná veřejnosti, zato byla vybavena nejmodernějšími technologiemi oživujícími zážitek návštěvníků, aniž by rušily přírodní krásy a bohatou historii tohoto zcela unikátního těžiště soli. Následně jsme navštívili další zajímavá místa v Krakově, například královský hrad Wawel či židovskou čtvrt Kazimierz. Poslední den jsme byli v Osvětimi za nechvalně nejznámější kulturní atrakcí této oblasti – koncentračním táborem Auschwitz. Zde nám byla ukázána zkáza a utrpení způsobená nejhorší genocidou v lidské historii. Nacističtí Němci zde, na těchto několika málo čtverečních kilometrech, za války s opovrženíhodnou záští zavraždili téměř jeden a půl milionu nevinných lidí. S těžkým srdcem jsme vyrazili autobusem na zpáteční cestu. Kolem jedné hodiny ráno jsme dorazili zpět do Ostrova. Z exkurze jsme si odnesli mnoho zážitků a vědomostí, na které nikdy nezapomeneme, či už šlo o příjemnou návštěvu hradu nebo o méně příjemnou návštěvu koncentračního tábora, ze kterého běhal mráz po zádech. Exkurze se nám i tak moc líbila.